Horní Lipovsko (Ober Lipov) - Lannův kříž na Horním Lipovsku.
Přispěl:
Jan MachačDne 2. července 1824 se za zvýšeného vodního stavu k Hornímu Lipovsku blížila loď, plující z Českých Budějovic do Prahy s nákladem různého kupeckého zboží, pod vedením vrátného Jana Vodrážky z Hladné. Na její palubě cestoval také tehdy 19-ti letý Vojtěch Lanna, syn českobudějovického lodního stavitele Tadeáše Lanny a budoucí významný podnikatel, stojící za založením kladenských dolů a železáren, stavbou Buštěhradské dráhy, splavňováním českých řek a mimo jiné budoucí stavitel původního Podolského mostu.
Při proplouvání zdejší špatně založenou propustí však loď najela na levý ledolam a rozlomila se vedví. Její posádka se začala topit a nebýt obyvatel zdejšího mlýna zle by to s ní dopadlo. Topícího se Vojtěcha Lannu tehdy z řeky háčkem vytáhl mládek Jan Mrzena. Na památku svého zachránění dal později Lanna u řeky postavit litinový kříž, který však býval často ohrožován ledovými dřenicemi a proto byl později přenesen do Týna nad Vltavou. Přátelé Vojtěcha Lanny dali tehdy na Horním Lipovsku postavit kříž nový, tentokrát ne přímo u vody ale v bezpečí na vysokém skalisku nad řekou. Místo bylo vybráno tak dobře, že kříž zůstal po napuštění orlické přehrady těsně nad hladinou. Dodnes stojí na svém místě na skalisku kousek od břehu přehradního jezera a jako tiché memento hledí v místa, kde pod vodní plání odpočívá onen osudový jez se špatně založenou propustí.
Mezi pravidelnými obyvateli rybářského kempu Horní Lipovsko se o Lanově kříži traduje novodobá pověst. Říká se ,že když se přehrada (zásobní prostor) naplní, vystoupí voda až k nohám sochy Ježíše Krista na kříži ("Kristus si namočí nohy") a když mu sahá voda po pás, na přehradě začnou přetékat přepady. Do roku 2002 však nikdo netušil co se bude dít až se Kristus napije ....
[Historická fakta - J.Čáka, Zmizelá Vltava]
Vloženo: 12.3.2006