PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Martice (Maroditz) - Z historie

Přispěl: Jan Kruliš, Praha

První písemná zpráva o Marticích pochází z r. 1383, kdy se připomíná tvrz a ní jistý Hroch. Později sídlo Martických z Rabštejna, kteří se v 15. století psali také z Martic. Okolo r. 1530 v držení Markéty Hasišteinské, potom Štensdorfů ze Štensdorfu. Vesnice se k roku 1592 uvádí jako pustá, kupuje ji Jan Ratiborský ze Chcebuze (+ 1606) a ves byla znovu osídlena. Nástupce Jana Ratiborského Mikuláš prodal poté Martice Jáchymovi Libšteinskému z Kolovrat, jenž je připojil k Údrči. Tvrz se připomíná naposledy k r. 1630. Později zde byl panský dvůr, od 2. poloviny 19. století se neuvádí ani ten. Tvrz zanikla beze stopy.
Urbanisticky se jednalo o vesnici typu "okrouhlice". Ve vsi stála kaplička sv. Floriána postavená v 1. polovině 19. století. Šlo o obdélnou stavbu s lizénovými rámci, polokruhově zakončeným vstupem a trojúhelníkovým štítem. Na střeše měla zvoničku.

Vloženo: 15.2.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 15 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist