PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Polka (Elendbachl) - Historie

Přispěl: Honza a Blanka Reichardtovi

Obec založená v první polovině 18.století ležela nedaleko soutoku Poleckého potoka s Vltavou, do roku 1921 se jmenovala pouze Elendbachl (Elend – bída) . České pojmenování tehdy vzniklo podle něj, protože tvořil rozhraní vimperského panství a dělil jej na půlku či pólku. Na jeho horním toku byla postavena umělá vodní nádrž (1839) a celý byl upraven k plavení dřeva.

Na levém břehu Vltavy stály škola, zájezdní hostinec s ubytováním, hamr a pila, na pravé pak podél uvedeného potoka vlastní obec. V roce 1913 byl místní mlýn přebudován na elektrárnu, voda k ní je vedena novým 1,8 km dlouhým náhonem z Vltavy.

Cestou směrem na Knížecí pláně asi 1,5 km od Polky vznikla kolem roku 1840 její menší část ( 5 chalup a jedna samota), které starousedlíci říkali Berg nebo Diana, za první republiky nazvaná Nová Polka (Neu-Elendbachl). Stávala obecní pec a pazderna.

Honza Reichardt, 2006


Vloženo: 22.1.2006Komentáře a upřesňující informace


Prosba [Jan Myška 27.1.2007 19:34] | Reagovat
Dobrý den,
můžete mi, prosím, zaslat co nejdříve www, mail, telefon na slušné ubytování v obci Polka na Šumavě a jeho blízském okolí. Děkuji Myška
Ubytování [H&B 27.1.2007 22:48] | Reagovat
Žádné informace ohledně ubytování na Šumavě nemáme, protože jsme nikdy v žádném hotelu či pensionu nespali. Jakožto trampové využíváme pouze les, opuštěná stavení nebo stodoly.
S pozdravem H&B
Nová polka myslivna [Antonín Slabý 28.1.2013 12:00] | Reagovat
Na myslivně v Nové Polce byl ve službách Schwarzenbergů asi od roku 1878 až do roku 1890 Josef Trampus st. a narodil se tam v roce 1879 jeho čtvrtý syn Johann.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 44 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist