PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kuřivody (Hühnerwasser) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

Kuřívody vznikly královským založením mezi lety 1264/78 jako jeden z pokusů Přemysla Otakara II. založit královské město na kolonizovaném bezdězském panství. Předpokládaným lokátorem byl Hertvík z Kravař. Podle 1. zmínky, která pochází z roku 1279, kdy na blízkém Bezdězi byla držena královna (vdova po českém králi Přemyslu II. Otakaru) Kunhuta se synem Václavem, víme, že královna si vyprosila návštěvu kostela sv. Jiří ve Vristadu (Freistadt). Je jasné, že město tedy muselo být založeno již před tímto datem. Jméno Freistadt (lat. Libera civitas - Svobodné město) zhruba po sto letech mizí a od 15. století se používá již český název Kuřívody.

V 17. století se začíná užívat souběžně přeložený název do němčiny Hünnerwasser. Původ názvu Kuřívody je patrně odvozen od místní zeměpisné situace. Okolí je prakticky bez vodních toků, původní význam je tedy ?nepatrné vody", kolem nichž se sdružovaly kury. (slepice). ?Byly to jen slabé pramínky, kde by se jen kury napojily". Ze všech církevních staveb zůstal v Kuřívodech zachován do dnešních dob pouze kostel. Jeho jádrem je ranně gotická stavba, později často upravovaná a rozšířená o věž. Z vnitřního zařízení se zachoval hlavní oltář, přenesený v 50. letech do kostela ve Struhách u Všejan na mladoboleslavsku a také kamenná křtitelnice, kterou dnes najdeme ve farním kostele ?Povýšení svatého Kříže" v Bělé pod Bezdězem. V bělském kostele byly uloženy také čtyři obrazy evangelistů a velký dřevěný kříž. Ostatní zařízení kostela v Kuřívodech bylo zničeno. Poštovní stanice v Kuřívodech, byla zřízena jako jedna z prvních na severu České země v roce 1868. V roce 1904 zde byla zřízena také samostatná telefonní a telegrafická stanice. Přes Kuřívody vedla již v 16. století poštovní cesta ze Žitavy do Prahy.

Jak dokládá Chytilův místopis, v roce 1921 město mělo 213 domů a 924 obyvatel. Jejich etnické složení bylo: 32 Čechů a 891 Němců. Jeden obyvatel byl nezjišťované národnosti. V místě byla římsko-katolická fara, četnická stanice, automobilová stanice (autobus), pošta, telefon, telegraf, železniční stanice byla vzdálena 10,5 km v Mimoni. Poštovní stanice v Kuřívodech, byla zřízena jako jedna z prvních na severu České země v roce 1868. V roce 1904 zde byla zřízená také samostatné telefonní spojem a telegrafická stanice. Přes Kuřívody vedla již v 16. století poštovní cesta ze Žitavy do Prahy.

Tvrz

Původní tvrz, renesančně přestavěnou na zámek můžeme vidět dodnes nedaleko hlavní silnice na Mimoň. Ani takřka úplný seznam jejích majitelů nám však nepomůže ve stanovení přesnější datace jejího vzniku. Odborníci před?pokládají, že vznikla až mnohem později po založení města. Patrně až v držení pánů Berků z Dubé, kdy okolní zboží získalo na významu.

11. října 1778 zde přenocoval císař Josef II. na své inspekční cestě z Českého Dubu do Holan na Kuřívodském zámku. V roce 1866 zámek sloužil jako lazaret pro zraněné vojáky v Prusko-rakouské válce. 26. června 1866 začaly okolo Kuřívod na říšské silnici na Mnichovo Hradiště rozhodující a lidsky značně ztrátové boje. Známé jsou jako Bitva u Kuřivo. V řadách Rakušanů padlo 13 důstojníků a 264 mužů, na straně Prušáků padli 4 důstojníci a 56 mužů. Tito odpočívají na vojenském hřbitově v Kuřívodech a v hrobech podél silnice a v lese do Mnichova Hradiště.

Vloženo: 7.10.2005Komentáře a upřesňující informace


Kuřívody jsou opět městem [Bilický Václav 20.12.2006 22:42] | Reagovat
V návaznosti na znění Zákona o obcích jsme požádali Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR o navrácení statutu města (Kuřívody byly založeny jako královské město). Bylo nám vyhověno a od 1.12.2006 je obec Ralsko městem.
Re: Kuřívody jsou opět městem [Eduard Steun 28.11.2009 20:51] | Reagovat
Tady mi něco nehraje a místo toho abych se tu dozvěděl skutečně seriózní informace o jednotlivých lokalitách,tak jsem mnohde na těchto stránkách spíše dezorientován.Nadpis zní: Kuřívody jsou opět městem,pak že byly založeny jako královské město a v závěru je,že obec Ralsko je zase městem.Tak co tedy?Kuřívody,nebo Ralsko?V tom se fakt nikdo nevyzná.Takové krásné stránky,ale co se tam napíše,to je opravdu mnohdy úděsné.Přitom to chce jenom vzít rozum do hrsti,trochu pozornosti a vše si zkontrolovat a ověřit.Pak to má smysl.
Re: Re: Kuřívody jsou opět městem [Miloš Hlávka 12.1.2010 06:57] | Reagovat
Chybička se samozřejmě občas může vloudit, ale zde je "zmatek" v názvu nynějšího města vcelku dobře vysvětlitelný. Kuřívody byly skutečně založeny jako královské město, později se dostaly do šlechtických rukou, nicméně městem nadále zůstaly. Po roce 1945 byly vysídleny (převládalo zde německy mluvící obyvatelstvo) a krátce poté pohlceny vojenským újezdem Ralsko. Tento vojenský újezd byl po roce 1990 (tuším v roce 1991) zrušen. Většina jeho území se stala součástí nástupnické obce se stejným jménem (některá území při okraji dosavadního vojenského újezdu byla připojena k sousedním obcím, například lokalita Vrchbělá k sousední Bělé pod Bezdězem). A protože Kuřívody, jedna ze součástí obce Ralsko, byly v minulosti městem, celá spojená obec podle novely zákona o obcích z roku 2006 získala nárok na navrácení městského statutu, čehož využila.
oprava [ing. Otakar Pavlík 9.1.2015 12:52] | Reagovat
obec Struhy administrativně patří pod Čachovice, Všejany jsou jižněji
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 71 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist