EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Schwabitz (Svébořice) - Geshichte

Beigetragen: Petr Matoušek

Das Dorf wurde etwa 1325 am Platz der nicht mehr existierenden Wallfahrtskirche der Himmelfahrt der Jungrau Maria gegründet. Der Passionsweg, auf dem sich 15 Nischenkapellen befanden, führte von Niemes direkt in die Dormitte zur Kirche. Deren Mittelpunkt war die Loretto-Kapelle des, die jedoch nicht frei stand sondern mit der Kirche ein Presbytirium bildete, das an dem Domschiff angrenzte. Die Kirche wurde mit dem Dorf abgerissen. Erhalten blieb die Statue des Hauptaltars, des Heiligen Jungfrau von Loretto, die sich heute in Niemes befindet.

Im Mittelalter wurde in der Nähe Eisen gefördert, das Bergwerk befand sich, laut Aufzeichnungen aus dem Jahr 1768 in der Nähe von Stohánka, das Erz wurde bis 1790 in Hamr verarbeitet.. 1902 wurde ein Postamt eingerichtet, 1922 das Dorf an Strom angeschlossen, 1931 das erste Telefon in Betrieb genommen. 1921 hatte das Dorf 615 Einwohner, davon waren 577 Deutsche. Die tschechische Bevölkerung siedelte man 1938 aus. 1946 nach der Neuanlage des Truppenübungsplatzes wurde das Dorf aufgelöst.

In den Feldern, nördlich des Dorfes wurden Versteinerungen von Meeresmuscheltieren gefunden.



Eingegeben: 14.8.2005



Kommentar und weitere Informationen


Markomanské hradiště [David 25.10.2006 20:22] | Reagieren
Nevím. odkud Petr Matoušek čerpá, ale Markomané ani jiné germánské kmeny prokazatelně nebudovali na našem území hradiště, dokonce ani jiné fortifikace, např. kolem výrobních center či větších sídelních aglomerací. Nejspíše se tedy, pokud platí datování pravěkého osídlení, jedná o sídliště, popř. výšinné neopevněné sídliště. Pokud se na katastru obce nalézá skutečně hradiště, je buďto starší - z období eneolitu až starší d. železné, nebo mladší, tedy slovanské.
Vysídlení českého obyvatelstva [Eduard Steun 29.11.2009 00:18] | Reagieren
Pan Petr Matoušek zde uvádí,že po září 1938 bylo vysídleno české obyvatelstvo.Ano,je to pravda.Odejít museli všichni státní zaměstnanci,t.zn.úředníci státních institucí,policisté,četníci,celníci,poštmistrové,vojáci,přednostové stanic,učitelé,vedoucí pracovníci a z ostatních kdo chtěl dobrovolně.Nemuseli ale odejít dělníci,prodavači,hostinští,tovární úředníci a lidé,kteří nebyli ve státních službách.Ti,kteří zůstali,museli ale přijmout německé státní občanství.Proto v celém pohraničí mnoho Čechů,zvláště ti,kteří měli německé manželky a s nimi rodinu,zůstalo.Mnozí z nich také sloužili na základě své nové příslušnosti v německé armádě.Tohle jsou věci,o kterých mnoho lidí neví,protože se záměrně o nich nepíše,ale pak se mylně tvrdí,že všichni Češi museli ze Sudet odejít.Já osobně jsem takových Čechů znal mnoho,i těch kteří sloužili v německé armádě.A byly i případy,že po roce 1945 byli někteří Češi odsunuti společně s Němci,kvůli svému příbuzenskému stavu s jinými Němci,anebo že byli za Němce považováni,protože ač byli Češi,neuměli česky moc hovořit,nebo od dětství v Sudetech vyrůstali.
Re: Vysídlení českého obyvatelstva [Josef 12.3.2016 17:39] | Reagieren
Češi se nemuseli přihlásit k Německé národnosti. to platilo jen na Hlučínsku a Těšínsku. Pochopitelně měli jiné potravinové dávky(menší)
Re: Re: Vysídlení českého obyvatelstva [Eduard Steun 12.3.2016 21:17] | Reagieren
Máte pravdu,že se Češi nemuseli přihlásit k německé národnosti,ale já ve svém příspěvku uvádím,že museli přijmout německé občanství (státní příslušnost) a to je rozdíl.
R.M.Rilke [Václav Bednář 14.11.2015 21:25] | Reagieren
Od 1.9.1890 do 4.6.1891 navštěvoval René Rilke, pozdější básník Rainer Maria Rilke c.k. Vyšší vojenskou reálku v Hranicích. Byl z ní předčasně propuštěn ze zdravotních důvodů. Ve Vojenském ústředním archivu v Praze jsem si ofotil jeho klasifikační listinu. Jako bydliště je tam uvedeno Schwabicz Böhmen. Překvapuje mě, že jsem se v údajích o zaniklé obci nic o R.M. Rilke nedozvěděl
S pozdravem
Václav Bednář
Rilke [Václav Bednář 7.12.2015 13:55] | Reagieren
V informaci, kterou jsem poslal 14.11.2015, jsem se dopustil chyby za kterou se omlouvám. Na místo Schwabicz Böhmen má správně být Schwabitz Böhmen
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka:

   


Processing time: 47 msec.
IP address = 3.147.127.118
desktop version