PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Holetice (Holeditz) - Historie

Přispěl: Pavel Beran

Holetice ležely v nadmořské výšce 690 m v jižní části Doupovských hor, 8 km severovýchodně od Bochova. Vesnicí protékal Albeřický potok. K vesnici patřila také samota Dolní Mlýn (Untere Kleinmühle), která však v první polovině 20. let vyhořela a nebyla už obnovena.

První zmínka o vesnici je z konce čtrnáctého století. Čtvercovou náves obklopovaly ze tří stran zemědělské usedlosti a na východní straně průčelí panského dvora – tvrze. Uprostřed návsi býval rybník. V obci a jejím okolí stály čtyři kříže. Na místě jednoho z nich, na návsi, byla zbudována kaple Růžencové P. Marie.

Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo odsunuto. V roce 1953 byla obec začleněna do nově vznikajícího vojenského újezdu Hradiště. Dnes z vesnice zbyly jen ruiny domů a kaple bez střechy. Na východní straně původní návsi jsou zbytky kamenného zdiva poplužního dvora (možná zbytky tvrze). Po roce 1990 vesnice sloužila pro účely útvaru rychlého nasazení.

(Upraveno podle knihy Z. Binterová: Zaniklé obce Doupovska II, Oblastní muzeum Chomutov, 2004)

Vloženo: 20.5.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 83 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist