PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Víska (Dörfles) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Víska ležela 3 km SZ od Doupova na JZ úbočí vrchu Huseň,´v nadmořské výšce 630 m. Katastr měl 715 ha. Kolem středu vsi, jejíž střechy byly většinou ještě kryty šindelem, vedla silnice. Ve středu vsi stála škola, obecní domek, hasičská zbrojnice, 11 dalších domů a kaple, zasvěcená svatému Prokopovi. Byla postavena roku 1823 na místě staré dřevěné kapličky, poblíž byl návesní rybník. Ostatní domy vesnice stály až za touto okružní silnicí. Vesnicí protékal potůček a další tekl po jejím jižním okraji. Oba se vlévaly kousek za vsí do Lommnice.

Český název vesnice je překladem německého zkomoleného podstatného jména Dörfchen - vesnička. První známá zpráva o „Dörfflas" je z roku 1563, kdy je uvedena u panství Doupov. Zůstala u něho až do roku 1850, kdy se stala samostatnou obcí.

Víska byla údajně založena až po skončení husitských válek, tedy kolem roku 1450, několika poddanými, kteří přežili zničení vsi PISSIKAU. Vísku založili přibližné o 1 km výše na sever.

Také třicetiletá válka Vísku těžce postihla. Roku 1625 zde např. zemřelo na mor 25 lidí. Podle knihy zemřelých z doupovské fary zde vypukl mor již roku 1613 a tehdy si vyžádal 59 obětí. Po skončení války se ale vesnice rychle vzpamatovávala a roku 1654 zde již žilo 5 sedláků, 12 chalupníků a 2 poddaní na obcí. Přestože polovina obce vyhořela, do dvou let byla znovu postavena. Její pole i louky byly v dobrém stavu, chov dobytka prosperoval a podle Berní ruly se obyvatelé živili také přízí a sekáním dřeva.

Na SZ od obce byl tzv. MARGA pramen, vedle obrovické (dnes žebletínské) kyselky nejznámější minerální voda Doupovska. Kdysi dávno pramen vyvěral zpod velkého kamene a byl zmiňován již roku 1785. Sommer ve své Topografii uvádí, že byl používán jako pitná voda. Roku 1883 obec pramen pronajala firmě Beneka. Ta poslala vodu k analýze na Vysokou školu technickou do Prahy. Pořízená analýza potvrdila, že MARGA pramen je vynikající alkalická kyselka s převažujícím obsahem vápníku, magnézia a železa. V prosinci 1894 nájemce pramen koupil a vystavěl nad ním hezký pavilónek. Rozesílání minerálky však bylo jen po blízkém okolí. Teprve Mattoni, který vše koupil v listopadu 1911, zařídil skutečné rozesílání ve velkém a u pramene zřídil malé léčebné lázně.

K Vísce patřily také samoty Jalový dvůr s nedalekým ovčínem (Galhof - u Sedlce byl Galdehof), myslivna, puškařská dílna a cihelna. V roce 1914 bylo ve Vísce 7 větších usedlostí, 2 hostince, 2 obchody, řeznictví, trafika, 2 obchodníci s dobytkem, 3 tesaři, 2 zedníci, kovář a kolář. Dříve zde pracovali i 2 pláteníci, ale po zavedení strojů zanikli. Přes velkou nadmořskou výšku dávala pole dobré výnosy a zvláště se dařilo „doupovskému ovsu".

K vysídlení Vísky došlo v první etapě, tj. k 15. 6. 1953.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 92 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist