PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pastviny (Weiden) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Pastviny ležely nad potůčkem, v nadmořské výšce 500 m 5,3 km JZ od Kadaně. Při zřizování VVP byla část jejich katastru oddělena a přičleněna ke katastru osady Brodce.

Na návsi, kolem které stály všechny domy vesnice, byla nádrž, kterou protékal potok. Stál u ní kříž a po obou stranách stromy. Za vsí, u cesty do Kadaně, byla kaplička.

Pastviny patřily zpočátku k panství Nový Šumburk, teprve později k panství Egerberk. U tohoto panství jsou prvně zmiňovány roku 1572 v urbáři, který dal založit Bohuslav Felix z Lobkovic a na Hasištejně. Tehdy tam žilo 6 usedlých poddaných. Jako součást panství Egerberk byly Pastviny uvedeny také roku 1591 při jeho prodeji Leonardu ze Štampachu i ve výčtu majetku, zabaveného jeho synovi Matyáši mladšímu po prohrané bitvě na Bílé hoře. Roku 1623 pak byly s celým panstvím připojeny k panství Klášterec.

Podle Berní ruly žilo roku 1654 v Pastvinách 7 chalupníků - tři z nich ale měli grunty „pohořelé". Berní rula proto uvádí: „Tato ves na stavení mimo spálený může býti, rolí žitný kamenitý vršitý, luk pro potřebu, živnost jich z dobytka a z rolí a dříví dělání“.

Roku 1787 tam bylo 13 domů, roku 1846 již 22 domů, ve kterých žilo 139 obyvatel. Pastviny patřily k Úhošťanům a Sommer uvádí, že k nim patří také místo Tohnau (= Donín), nazývané také Tohnauhof, vzdálené čtvrt hodiny od vsi, kde je kromě poplužního dvora, cihelny a vápenky také 7 domků.

Roku 1850 se Pastviny staly samostatnou obcí, roku 1869 však již byly spolu s Donínem, Dlouhým Luhem a Brodci osadami Männelsdorfu (Zvoníčkova). Začátkem 20. let našeho století se opět staly obcí a patřily k nim vesnice Brodce a Donín. Chytil i poválečné zápisy uvádějí počty obyvatel a domů pro všechny společné, proto se tyto údaje neshodují s těmi, které jsou uvedeny v této publikaci, která se zabývá pouze Pastvinami bez osad.

Podle statistických tabulek z roku 1863 patřila kláštereckému dominiu v Pastvinách téměř polovina polí - ostatní byla rozdělena mezi 31 tamních zemědělců. Jen 5 z nich ale mělo usedlost trochu větší. Pěstovalo se tam žito, brambory, pícniny i hrách a trochu čočka.

Adresáře z let 1914 - 1924 píší, že Pastviny leží v obzvláště romantické krajině se zdravým ovzduším a bývají proto hojně navštěvovány turisty. Škola ve vsi ale nebyla, děti chodily do Radnice.

Němci převedli Pastviny do okresu Karlovy Vary, ale Zprávy st. úřadu statistického z roku 1946 je jako Weiden uvádějí u okresu Kadaň. Při zřizování VVP však byly Pastviny uváděny již opět u okresu Karlovy Vary. K jejich vysídlení došlo k 15. 6. 1953.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 31 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist