PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Michanice (Michanitz) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Nejstarší období Michanic, které ležely necelé 2 km východně od Chomutova, je zastřeno v mlhách. Jejich katastr měřil koncem 19. století 160 ha a téměř celé toto území zabral manipulační prostor Válcoven trub. Prostor, kde stávala vesnice, je zatopen složištěm strusky z teplárny. Nadmořská výška Michanic byla 300 m.

První písemná zmínka o Michanicích je z roku 1468 v chomutovské pozemkové knize a týká se dědictví. Osudy obce byly od samého počátku spjaty s městem Chomutovem. O tom svědčí i skutečnost, že od poloviny 16. století nabývali chomutovští ve vesnici své majetky. Tak v polovině 17. století patřilo necelých 20 % polí dvěma dvorům (jeden patřil městské radě, druhý chomutovským jezuitům), téměř 56 % chomutovským měšťanům a jen asi 5 % místním hospodářům. Přitom výnosnost vesnice byla pro feudálního pána mnohem vyšší než z některých mnohem větších vesnic. Podává o tom zprávu taxace chomutovského panství z roku 1605, pořízená při příležitosti prodeje panství, zabaveného Jiřímu Popeloví z Lobkovic. Tak např. hodnota Křimova byla stanovena téměř na polovinu Michanic, přestože tam žilo o 5 poddaných více.

Prosperita Michanic byla přerušena třicetiletou válkou, která ves velmi těžce postihla. Roku 1654 zde byl jen dvůr jezuitů, 7 chalup, z toho dvě pusté a 1 bezzemek. Ti všichni patřili stále ještě k chomutovskému statku Krásná Lípa. Ani začátkem 18. století se situace nezlepšila. Vedle dvou již zmiňovaných dvorů zde byl jen domek rychtáře, pastouška a tři opuštěné usedlosti.

K určitému oživení zde došlo po zrušení jezuitského řádu v roce 1774. Jejich dvůr v Michanicích byl rozdělen mezi tři místní obyvatele a nové osídlence, kteří si tu postavili 10 domků. Další změna nastala po zrušení nevolnictví. Město tím ztratilo bezplatné pracovní síly a dvůr se přestal vyplácet. Byl proto zrušen a pozemky byly dány do dědičného nájmu místním i novým osadníkům. Počet usedlostí tím stoupl na 26 a Michanice se opět zařadily mezi větší vsi.

Roku 1850 se Michanice staly osadou města Chomutova a o 3 roky později zde byla na návsi postavena kaple, zasvěcená Neposkvrnění Panny Marie. Sedmdesátá léta 19. století znamenala další změnu: na okraji Chomutova byly postaveny budovy Krušnohorské železářské společnosti, pozdější Mannesmannovy závody a začal tu pracovat Důl Julius, pozdější Jan Žižka. Město se přiblížilo, v nových podnicích našli práci mnozí lidé a tak v Michanicích přibývaly i další domy.

V roce 1921 zde žilo i 15 Čechů. Po odsunu německého obyvatelstva již nebyla vesnice plně dosídlena, začaly se tu projevovat důsledky dolování, půda se začala propadat. V roce 1955 byly Michanice úředně zrušeny a dnes je jejich prostor zaplněn složištěm popílku elektrárny bývalých VTŽ.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 76 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist