PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Emanuelův Dvůr (Emanuelshof) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Emanuelův Dvůr ležel 17 km JJZ od Kadaně na úpatí Doupovských hor, v nadmořské výšce 522 m, poblíž silnice, která vedla z Doupova přes Bukovinu do Podbořan. Bývala to malá vesnička s velkým poplužním dvorem. Počet domů nebyl nikdy vyšší než 15. Největším statkem byl dvůr, patřící do roku 1945 Černínům. Uprostřed vsi stával dřevěný kříž, obklopený čtyřmi vzrostlými jasany. Poštou i farou patřila vesnice k Mašťovu. lékaře měli v Radonicích. Do školy chodily děti do Německého, nyní Podbořanského Rohožce, odkud také byla řada dělníků, pracujících v poplužním dvoře Černínů.

Pěstovala se zde hlavně zvláštní odolná odrůda obilí a pícniny, rozšířen byl také chov ovcí a včelařství. V zimě si zdejší muži přivydělávali kácením stromů v lesích nebo chodili pracovat na pilu do blízké Bukoviny, patřící také Černínům.

Emanuelův Dvůr patřil k poměrně mladým vesnicím. První známá písemná zpráva o něm pochází až z roku 1787, kdy patřil k panství Krásný Dvůr, jehož majitelem byl od roku 1624 hrabě Černín z Chudenic. Roku 1846 měl Emanuelův Dvůr 13 čísel popisných a 66 obyvatel.

Když se roku 1848 jednalo o ustavení soudního okresu Doupov, byly do něj začleněny také vesnice Dobřenec a Emanuelův Dvůr. Roku 1850 se pak Emanuelův Dvůr stal osadou Dobřence a obě vesnice byly roku 1869 převedeny do okresu Kadaň.

Ke konci minulého století zde žilo obyvatelstvo jen německé národnosti a katolického vyznání. Ani za 1. republiky tam žádní Češi nežili. Po odsunu Němců se zde sice 8 Čechů usídlilo, ale začali brzy odcházet. Roku 1950 byl Emanuelův Dvůr se 6 obyvateli připojen k obci Kadaňský Rohozec a k 1. 1. 1979 zanikl vysídlením. V posledních letech tam ještě existoval ovčín a v blízké pískovně letecká střelnice, ale dnes bývalou vesničku připomínají jen rozvaliny zdí a zbytky sklepů.

Vloženo: 15.4.2005



Komentáře a upřesňující informace


Rohozec [Petr 21.12.2009 21:30] | Reagovat
Emanuelův dvůr byl připojen roku 1950 k Rohozci, ale k Podbořanskému, tehdy možná ještě Německému... Ten je totiž 2 km daleko a sousedí s Emánkovem, jak se mu tam říká. Kadaňský Rohozec je 10 km daleko, přes cca 7 katastrů.
Re: Rohozec [Zdeněk Pechar 21.12.2009 21:50] | Reagovat
V tomto případě vzdálenost nerozhoduje. Zde jde o to že Německý Rohozec už je v jiném okrese (byl i dříve). Hranice Kadaňského okresu (dnes Chomutovského) byli a jsou i dnes, těsně u Podbořanského Rohozce. Tudíž Emanuelsdorf, i když se to zdá divné, je zde zařazen správně.
Re: Re: Rohozec [Petr 21.12.2009 23:19] | Reagovat
Tohle mě sice napadlo, ale v tom případě nechápu, proč tedy nebyl připojen k obci Dobřenec, nebo Maštov, protože s Kadaňským Rohozcem ani nepřímo nesousedí, navíc v té době prý již Kadaňský Rohozec nebyl samostatná obec. To mě zaráží...
Re: Re: Re: Rohozec [Zdeněk Pechar 22.12.2009 18:01] | Reagovat
Celé je to složitější. Původně patřila osada, spolu s dvorem, pod Dobřenec. A ten stejně jako Český Rohozec do okresu Doupov. Mašťov byl v okrese Podbořany, zhruba do roku 1950. V době utvoření VVP Hradiště byly tyto obce, co zůstaly mimo VVP, zařazené pod okres Kadaň. V té době byla nejbližší spádová obec v Kadaňském okrese, obec Český Rohozec. Takže zanikající Emanuelshof, Konice a Dobřenec spadly do Č. Rohozce. Ostatní obce ve VVP byly dány do okresu Karlovy Vary. Až při změně uspořádání okresů roku 1961, kdy byl utvořen okres Chomutov a Mašťov byl vyjmut z Podbořanska, spadly tyto obce pod Mašťov.
Re: Re: Re: Re: Rohozec [Petr 22.12.2009 19:15] | Reagovat
Děkuji. Už je mi to jasné a má to logiku. Je to krásné místo.
Emánkov [N.Gutzerová 1.12.2014 23:26] | Reagovat
Už jsem tam dlouho nebyla, v 60. letech se tam ještě chodilo pro mlíko od krav. V 70. letech už to bylo hodně spustlé, dlouho tam ještě udržovali krávy, ale co poslední obyvatelé odešli, skončily i krávy. To bylo koncem 70.let. Pak znourali i ten chlív.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 44 do následujícího políčka:

   


Processing time: 79 msec.
IP address = 18.216.58.135
desktop version