PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Liberec-synagoga (Reichenberg-Synagoge)

Popis: S/Ldr RNDr.Erich B.Kraus
Squadron Leader (odpovídající čs.hodnost je major) Erich B.Kraus se narodil v židovské rodině v Liberci v r.1912, jeho otec byl spolumajitelem několika textilních továren. Před válkou vystudoval na Karlově univerzitě meteorologii a byl sportovním letcem, před nacisty odešel do exilu. Ve Velké Británii byl pro své značné odborné znalosti jmenován velitelem meteorologické stanice v Bensonu. Jako vedlejší činnost vykonával ve funkci navigátora dálkové průzkumné lety nad oceán i okupovanou Evropu, celkem vykonal úctyhodných 97 takových letů v délce 520 operačních hodin.
Erich B.Kraus byl prvním čs.letcem operujícím za II.světové války nad územím okupované vlasti. Stalo se tak 13.10.1943, kdy na neozbrojeném fotoprůzkumném stroji Mosquito Mk.IX od 540.fotoprůzkumné perutě provedl dálkový průzkum nad Prahou, Pardubicemi, Chocní, Olomoucí a Uherským Hradištěm. Letoun pilotoval W/Cdr (pplk.) lord Malcolm Douglas-Hamilton (bratranec současné britské panovnice). V průběhu 5 hodin letci překonali 2000 km nad nepřátelským územím, měli přistát na Maltě, ale pro poruchu jednoho z motorů přistáli v Itálii, která právě kapitulovala. Z pořízených fotografií Prahy Erich Kraus složil mozaiku, kterou věnoval prezidentu Benešovi.
Od r.1946 pod pozměněným jménem Eric Kraus působil úspěšně v zahraničí v civilních vědeckých institucích jako klimatolog a meteorolog, stal se občanem USA.
Dalšími z libereckých židovských rodáků, kteří se zapojili do boje proti nacizmu byli i ppor.Volf Rausnitz, byl příslušníkem 1.čs.polního praporu již v boji u Sokolova jako vojín legendární 1.roty npor.Jaroše, válku ukončil jako velitel tankové čety 1.čs.tankové brigády, po válce demobilizoval a v r. 1948 emigroval do USA, dále npor.JUDr.Herbert Adlerstein, byl v bitvě u Sokolova příslušníkem 2.roty, po válce demobilizoval a odešel do civilního života.Datum: 1944

Autor: J.Rajlich, Na nebi hrdého Albionu
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 3.6.2009
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist