Vlašim-synagoga (Wlaschim-Synagoge)Popis:
Kohanitský náhrobekNa této stéle, kterou se kdosi snažil očistit, jsou celkem dobře vidět obě tradiční hebrejské pohřební formule. Úvodní (první dva znaky) P.N., čteme zprava jako Pe Nun, zkratka za hebr.slova po nitman, tj.Zde je uložen, pak tzv.tanceva (posledních pět znaků) T.N.C.B.H. , opět čteme zprava jako Tav Nun Cade Bejt He, zkratka za hebr. slova tehi nišmato crura bi-cror ha-chajim tj.Nechť je jeho (její) duše vevázána do Svazku věčného života.
Zde špatně viditelný symbol žehnajících rukou prozrazuje, že zemřelý Benjamin Zankel z Haliče byl příslušníkem starožidovského rodu kohanitů. Zemřelý zřejmě nepocházel z Vlašimi, jednalo se nejspíše o válečného uprchlíka, který zde v r.1917 ve věku 62 let zemřel.
Tradiční gesto žehnajících kněžských rukou má připomínat hebrejské písmeno Šin (zkratka za slovo Šaddaj tj. Všemohoucí). Kohanité (kohen cedek) požívají mezi věřícími Židy vyjímečné úcty, mají být potomky kněží (kohenů) v Chrámu ve starém Jeruzalémě. Jejich potomci jakkoliv chudí mají v židovské komunitě zvláštní postavení a zbožní Židé jim projevují nebývalou úctu, jsou voláni jako první při bohoslužbě ke čtení z tóry, na závěr žehnají shromážděným apod., na druhou stranu mají v běžném životě jistá omezení, nesmí vstupovat na hřbitovy (mrtví jsou nečistí), nesmí se oženit s rozvedenou ženou, o ženě jiné víry nemluvě atd.
Datum: 2009
Autor: Pavel Frýda
Přispěl:
Pavel Frýda
Vloženo: 1.6.2009