PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Benešov-synagoga (Beneschau-Synagoge)

Popis: rabín S.Königsberg
Středem duchovního a intelektuálního života židovské obce je synagoga a její ústřední postavou je rabín. Rabín není kněz tak jak jej chápou křesťanské církve, není postředníkem mezi B-hem a člověkem, ačkoliv povinností má hodně. Je učitelem, má jistou soudní pravomoc, je zárukou rituálních tradic, je kazatelem, rádcem ve věcech rodinných i sousedských, vyučuje děti, oddává, pohřbívá a vede matriky. Je zpravidla rodákem z jiného kraje, tím bývá zajištěna jeho nestranost při rozhodování v jeho jisté soudcovské pravomoci, kterou má. V starších dobách, kdy židovské obce jako celek platily vrchnosti poplatky za ochranu, rozhodoval právě rabín, která rodina podle mohovitosti zaplatí více, či méně a zejména zde byla nutná jeho nestranost. Tento zvyk se dodržuje dodnes.
Rabín Königsberg u benešovské synagogy působil v letech 1886-95, jeho křestní (resp.obřízkové*) jméno neznáme. Je pouze známo, že byl autorem první české učebnice izraelitského náboženství, která vyšla tiskem v r.1895.

*obřízka (brit mila) je provedena tzv.mohelem zpravidla 8 dní po narození chlapce (v synagoze, doma, v porodnici), přičemž je vyhlášeno i jeho jméno, u děvčátka je jméno prohlášeno v synagoze při nejbližším šábesu (sobotě) po jejím narození, žádný zákrok podobný obřízce se u holčiček neprovádí.


Datum: okolo 1900

Autor: H.Gold, Die Juden und Judengemeinden Böhmens in Vergangheit und Gegenwart
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 12.5.2009
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist