EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Strakonitz-Synagoge (Strakonice-synagoga)

Beschreibung: Židé jdou na šacharis
Obrázek z knihy vzpomínek Roberta Ehrmanna na život strakonické židovské náboženské obce (kehila) Strakoničtí souvěrci. Autor se zachránil před holocaustem a žil později v Kanadě, kde kniha vznikla. Za pozornost stojí poměrně věrné zobrazení synagogy.
Šacharis je každodenní ranní bohoslužba, začínala v 7 hodin, jen o šábesu o hodinu později. I zde bylo zapotřebí dodržovat ninjan (doslova počet), tj.přítomnost alespoň 10 dospělých mužů ve věku bar micva (tj.13 let). Pravidelně se zůčastňovali jen ti nejzbožnější Židé, většinou vyššího věku. Uvedené bohoslužby se také mají zůčastňovat po dobu jednoho roku hoši před slavností bar micva (uvedení do dospělosti) a Židé, kteří mají járcajt (výročí úmrtí člena rodiny).
Podobná bohoslužba je i mincha, která se slouží denně odpoledne, maariv pak večer. V zimě se denní malé bohoslužby sloužily v zasedací místnosti v obecním domě.

Datum: 1956

Autor: R.Ehrmann, Strakoničtí souvěrci
Beigetragen: Pavel Frýda



Eingegeben: 14.2.2009


Beschreibung: Strakonice-synagoga
Samo slovo synagoga je řeckého původu (synagogein tj.shromažďování), hebrejština užívá slov bejt ha-kneset (dům shromáždění, výraz i pro sněmovnu, parlament), jazyk jidiš užívá slovo templ, nebo i šúl.
V průčelí synagogy bývá zpravidla umístěn aseret ha-dibrot (desky úmluvy, desatero).
Pohled na synagogu ze západní strany.


Datum: před 1934

Autor: H.Gold, Die Juden und Judengemeinden Böhmens in Vergangheit und Gegenwart
Beigetragen: Pavel Frýda



Eingegeben: 14.2.2009



Processing time: 13 msec.
IP address = 18.118.141.43
desktop version